17.3 C
Czech Republic
Neděle, 23 června, 2024
spot_img

nejnovější

Vrcholná Bidenova poradkyně pro klima byla potrestána národní akademií věd za porušení etiky.

Poradkyně Bidenovy administrativy pro klima byla přísně sankcionována nejprestižnějším vědeckým orgánem země za porušení etiky.

Jane Lubchenco, zástupkyně ředitele pro klima a životní prostředí Úřadu pro vědeckou a technologickou politiku Bílého domu, byla 8. srpna sankcionována Národní akademií věd (NAS), uvedl Axios. Sankce vycházela z porušení kodexu chování NAS. Konkrétně Lubchencová upravila článek, který se objevil v recenzovaném časopise NAS, Proceedings of the National Academy of Sciences, v roce 2020, ale nepoužila nejnovější dostupná data a Lubchencová měla osobní vztah s jedním z výzkumníků a to je v rozporu s redakčními zásadami časopisu.

Členové NAS se budou vyhýbat těm škodlivým výzkumným praktikám, které jsou jasným porušením základních principů výzkumu. Členové by měli být féroví a objektivní recenzenti, na požádání zachovávat důvěrnost, okamžitě přistoupit k opravě literatury, když jsou zjištěny chyby v jejich vlastní práci, zahrnout do publikací všechny zasloužilé autory a uvést v citacích odpovídající uznání předchozí práci.

Lubchencová  upravila výzkumný článek obhajující používání určitých ochranných nástrojů v globálním rybářském průmyslu s názvem „Globální síť chráněných mořských oblastí pro potraviny“. Článek se objevil v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences v roce 2020. Ale článek byl v roce 2021 stažen poté, co vyšlo najevo, že výzkumníci k provádění svého výzkumu použili starou databázi, což vedlo k tomu, že přecenili své výsledky.

V úterním prohlášení (16. srpna 2022) Lubchencová uvedla, že sankce přijímá. „Přijímám tyto sankce za svou chybu v úsudku při editaci článku, jehož autorem jsou někteří z mých výzkumných spolupracovníků. Chybu, za kterou jsem veřejně vyjádřila svou lítost,“ řekla Lubchencová prostřednictvím Axios. V únoru skupina republikánských vedoucích představitelů zaslala Bidenově administrativě dopis, v němž vyjádřila pochybnosti o integritě Úřadu pro politiku vědy a technologie z důvodu historie Lubchencové.

„Vyzýváme vás, abyste zvážili, zda by se Dr. Lubchencová měla i nadále podílet na vývoji rámce pro zlepšení politik a postupů vědecké integrity agentur, když porušila právě ty zásady, které má za úkol ve federálních agenturách,“ republikánský člen z Výboru pro vědu, vesmír a technologii Frank Lucas (R-OK), člen hodnocení podvýboru pro životní prostředí Stephanie Bice (R-OK) a člen hodnocení podvýboru pro dohled a vyšetřování Jay Obernolte (R-CA) napsali ve svém dopise. „Pokud exekutiva nemůže nebo nebude podporovat praktiky vědecké integrity, pak Kongres bude muset převzít větší roli v dohledu nad těmito záležitostmi.“

**Na fotce můžete vidět jméno Chatham House. Zde se můžete podívat také na přednášku jednoho „vědce“.

Latest Posts

spot_imgspot_img

nenechte si ujít

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.