17.3 C
Czech Republic
Neděle, 23 června, 2024
spot_img

nejnovější

Proč se umělecká díla vybíraná různými komisemi lidem nelíbí?

Památník obětem střelby ve Fakultní nemocnici Ostrava.

Lukáš Dvorský, výtvarník, autor vítězného návrhu říká:

“Zobrazuje to deformaci hmoty při tlaku nějakého cizího tělesa. V našem případě teda kulky. Celý ten objekt jakoby vstupuje do země, tím upozorňuje na pietní význam.”

Částka na realizaci památníku nepřesáhla hodnotu 1,8 milionu korun. Na úhradě se společnými díly podílely město Ostrava, Fakultní nemocnice Ostrava a Moravskoslezský kraj.

Památník vzešel z výtvarné soutěže, kterou vyhlásilo město Ostrava. Projekt na vznik pietního místa s památníkem ve veřejném prostoru u Fakultní nemocnice Ostrava iniciovalo město Ostrava spolu s nemocnicí, soutěž organizoval městský ateliér MAPPA, podílela se na ní také Ostravská univerzita.

Porotci soutěže, kterou město vyhlásilo, vybírali z šesti návrhů.

Památník se nachází na tomto místě: 

Toto umělecké dílo však mnoha lidem nepřipomíná žádný památník, ale turecký záchod. Je škoda že místo, které by mělo být krásnou pietou je dekorováno takovýmto způsobem. Možná, že kdyby toto dílo bylo umístěno vertikálně, že by to nepůsobilo tak strašným dojmem. 

Spousta lidí se též domnívá, že k instalaci nepěkných uměleckých děl v různých městech dochází proto, že o tom, jaké dílo vybrat nerozhodují lidé z jejichž daní se to platí.

Latest Posts

spot_imgspot_img

nenechte si ujít

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.