Nový Zéland odmítá poslat zbraně Ukrajině, pošle pouze humanitární pomoc

Jacinda Ardern nepošle zbraně na Ukrajinu

Jacinda Ardern

Premiérka Jacinda Ardern uvedla, že Nový Zéland posílá na Ukrajinu spíše humanitární pomoc než zbraně.

Nový Zéland se připojil k mezinárodnímu společenství, aby odsoudil ruskou invazi na Ukrajinu, ale nepodporuje ukrajinský vojenský odpor.

Spíše než posílání finanční podpory armádě nebo smrtících zbraní se Nový Zéland zaměřuje jinam.

„Vstoupili jsme do humanitárního prostoru, protože tam vidíme mezeru a potřebu,“ řekla Ardernová ve středu ve Wellingtonu.

Novozélandská premiérka Jacinda Ardern se rozhodla neposílat zbraně na podporu Ukrajiny v jejím boji za odražení Ruska, ale místo toho pošle humanitární pomoc, protože „je tam mezera“ v poskytování humanitární pomoci.

Nový Zéland také zaostává za ostatními zeměmi v sankcích, které jsou uvalovány na Rusko, protože je omezován vlastní legislativou, která vyžaduje schválení Radou bezpečnosti OSN.

Vzhledem k tomu, že Rusko má právo veta v orgánu OSN, Nový Zéland se omezil na zavádění zákazů cestování a pohyb ruských vládních úředníků. Ardernová uvedla, že pracuje na legislativě na míru, která by Novému Zélandu umožnila připojit se k mezinárodnímu sankčnímu úsilí.

„Očekávám, že příští týden budeme mít něco připraveného. Budeme také jednat s dalšími politickými stranami o podpoře jejich balíčku,“ uvedla.

„To se velmi zaměří na mezery, které existují v důsledku potenciálního pohybu aktiv a investic z Ruska.“

Ardernová uvedla, že vyhoštění ruského velvyslance ve Wellingtonu zůstalo „na stole“.