Kvalita demokracie závisí na metodě a způsobu vzniku většinového konsensu.

Rakušan a spol

MÉDIA NEVEŘEJNÉ SLUŽBY JAKO ZBRANĚ HROMADNÉHO NIČENÍ (o 𝑝𝑟̌𝑒𝑘𝑟𝑜𝑐̌𝑒𝑛𝑖́ 𝑚𝑒𝑧𝑖́) • Kvalifikovaný odhad celkového počtu lidí na včerejší demonstraci za svobodu slova u České televize je kolem 7 až 12 tisíc. Nuselský most má šířku pruhu 10 metrů a průvod jej zaplnil téměř po celé délce (asi 550 metrů). Pokud vynásobíme 500 × 10 máme 5000 metrů čtverečných (půl hektaru). Z jiných detailních fotografii je vidět, že průvod se často zastavoval a nahušťoval a počet osob místy dosahoval průměru až dva lidé na jeden metr čtverečný. Další lidé mezitím čekali u ČT, další přišli později. Někdo přišel dřív a odešel, třeba jako i ještě z doby před rokem 1989 známý folkový zpěvák Pepa Nos. A to všechno i přes to, že počasí bylo pod psa.

Veliké díky organizátorům za skvělou práci! Ale kolik lidí bylo právě zde, o to přece nejde. Republika má přes 10 milionů lidí. Jde o zcela jiné počty a proto mám k organizátorům a nejen k nim následující vzkaz:

Vím a chápu, že zde v boji s nadnárodními elitami a jejich přisluhovači vedeme boj hlavně o čas. Ale pokud chceme v demokracii postupovat legálně a legitimně a 𝑝𝑜𝑘𝑢𝑑 𝑧𝑑𝑒 𝑗𝑒𝑠̌𝑡𝑒̌ 𝑚𝑎́𝑚𝑒 𝑧𝑏𝑦𝑡𝑘𝑦 𝑠𝑣𝑜𝑏𝑜𝑑𝑦 𝑠𝑙𝑜𝑣𝑎, tak jde o to, koho podpoří „mlčící“ část společnosti, zda pro naše obrodné hnutí získáme sympatie široké veřejnosti. Protože právě o tom je demokracie:

𝗞𝘃𝗮𝗹𝗶𝘁𝗮 𝗱𝗲𝗺𝗼𝗸𝗿𝗮𝗰𝗶𝗲 𝘇𝗮́𝘃𝗶𝘀𝗶́ 𝗻𝗮 𝗺𝗲𝘁𝗼𝗱𝗲̌ 𝗮 𝘇𝗽𝘂̊𝘀𝗼𝗯𝘂 𝘃𝘇𝗻𝗶𝗸𝘂 𝘃𝗲̌𝘁𝘀̌𝗶𝗻𝗼𝘃𝗲́𝗵𝗼 𝗸𝗼𝗻𝘀𝗲𝗻𝘀𝘂.+ Oni se musí opírat o hrubou manipulaci. Musí vsadit na zamlžení a ohnutí reality. Dokola vytvářejí nepravdivý a „cinknutý“ obraz světa. Část novinářů vědomě, ale zmanipulovaná část upřímně aktivně. – Toto činí řešení obtížným.

Jde o náročný boj v čase, kde nesmíme dělat chyby. Naší oporou je naděje. Naším cílem je spravedlivá a lidská společnost.

Od sdělovacích prostředků typu ČT, Seznam, Echo24, HN nebo Primy CNN a Deníku N a mnoha dalších pro výše uvedenou altruisticky nezištnou snahu sebemenší (!) podporu nečekejme. A nečiňme si o tom jakékoliv iluze. Já si je dělal už před 30 lety (takové jsou hříchy mladí: naděje, sny a iluze).

Kapitalismus slovo altruismus nezná. Bohatí lidé „páchají“ charitu až na výjimky viditelně jako součást svého píár (jde o promile až nejvíce procenta zisku).

(1) Pokud jde o média 𝑠𝑜𝑢𝑘𝑟𝑜𝑚𝑎́, tak ta vždy hájí zájem svého zřizovatele, nikoliv zájem veřejný. A dávno neplatí, že cílem je zisk novin nebo TV. Například Deník N veřejně financují milionáři. Nejde o to, že „dobré zboží se prodá samo“, což je v případě médií povinný základ demokracie, jde o propagandu, ideový aktivismus, který sleduje cíle soukromé a nikoli veřejně prospěšné.

(2) A pokud jde o média 𝑣𝑒𝑟̌𝑒𝑗𝑛𝑜𝑝𝑟𝑎́𝑣𝑛𝑖́, tak ta jsou dobytým územím. Oni ho dobyli a oni si jej žárlivě střeží a hlídají. A soukromá média zajišťují ČT týl a dodávají mediální munici. 95 % mediální práce se dělá v Praze a redaktoři volně putují z ČT do HN a do LN, nebo do Deníku N. Většina z nich se nějak zná a drží basu. Je to až na výjimky jeden pražský tým, který sleduje svůj zájem. Ne zájem obecně prospěšný. Čest výjimkám (jednou z nich byl Jan Petránek nebo Tereza Spencerová).

Média jsou dnes HYBRIDNÍ* ZBRANĚ. A my jsme ve válce o slušnost, etiku a spravedlnost. Média jsou zbraně přesnější než HIMARS. Víme, že jejich média etice a slušnosti a spravedlivé podobě společnosti fandit nebudou. Naše naděje a šance spočívá v naší slušnosti a naší lidskosti.

Druhá strana není slušná a není lidská. Slovo altruismus nezná a slovo 𝑠𝑝𝑟𝑎𝑣𝑒𝑑𝑙𝑛𝑜𝑠𝑡 zamlčuje. Dnešní společnost není 𝑠𝑝𝑟𝑎𝑣𝑒𝑑𝑙𝑖𝑣𝑎́ – Bakala nám spolu s Aspen institutem „z USA dovezl“ klientelistické praktiky nejhoršího a nejfalešnější kalibru. A podoba tohoto našeho smutného a negativního kapitalismu je založena na lidské vlastnosti, která je ve všech -ismech: na KLIENTELISMU.

Právě klientelismus pohřbil levicovou utopii komunismu (viz kritika Trockého, Zrazená revoluce, mj. i za ni dostal cepínem do hlavy), a právě klientelismus je nejsilnější mor i této naší západní společnosti, ve které my všichni žijeme. Česky je to „já na bráchu“.

Ne náhodou je ministr vnitra ČR Rakušan z korupcí prolezlého hnutí STAN za jednu z hlavních hvězd oslav, přestože v roce 2022 nemáme sebemenší důvod k oslavě.

Státní svátek 17. listopadu se proměnil ve stejně neupřímný kýč, jaký jsme kdysi znali v povinných oslavách 1. máje, svátku pracujících.

_________________

Nepřátel se nelekejme, na množství nehleďme.

Víra, naděje a láska spojuje (v tomto znamení zvítězíš).

𝑀𝑒́𝑑𝑖𝑎 𝑠𝑜𝑢𝑘𝑟𝑜𝑚𝑎́ 𝑖 𝑣𝑒𝑟̌𝑒𝑗𝑛𝑜𝑝𝑟𝑎́𝑣𝑛𝑖́ 𝑑𝑛𝑒 17. 𝑙𝑖𝑠𝑡𝑜𝑝𝑎𝑑𝑢 2022 𝑝𝑟̌𝑒𝑘𝑟𝑜𝑐̌𝑖𝑙𝑎 𝑝𝑜𝑚𝑦𝑠𝑙𝑛𝑜𝑢 𝑐̌𝑒𝑟𝑣𝑒𝑛𝑜𝑢 𝑐̌𝑎́𝑟𝑢 𝑠𝑙𝑢𝑠̌𝑛𝑜𝑠𝑡𝑖. 𝑀𝑒́𝑑𝑖𝑎 𝑠𝑜𝑢𝑘𝑟𝑜𝑚𝑎́ 𝑖 𝑣𝑒𝑟̌𝑒𝑗𝑛𝑜𝑝𝑟𝑎́𝑣𝑛𝑖́ 𝑝𝑟̌𝑒𝑘𝑟𝑜𝑐̌𝑖𝑙𝑎 𝑚𝑒𝑧𝑒. 𝐷𝑎𝑙𝑎 𝑗𝑎𝑠𝑛𝑒̌ 𝑛𝑎𝑗𝑒𝑣𝑜, 𝑧̌𝑒 𝑗𝑒𝑗𝑖𝑐ℎ 𝑐𝑖́𝑙𝑒𝑚 𝑛𝑒𝑛𝑖́ 𝑠𝑝𝑟𝑎𝑣𝑒𝑑𝑙𝑖𝑣𝑎́, 𝑠𝑙𝑢𝑠̌𝑛𝑎́ 𝑎 ℎ𝑟̌𝑒𝑗𝑖𝑣𝑦́𝑚 𝑎𝑙𝑡𝑟𝑢𝑖𝑠𝑚𝑒𝑚 𝑝𝑟𝑜𝑑𝑐ℎ𝑛𝑢𝑡𝑎́ 𝑠𝑝𝑜𝑙𝑒𝑐̌𝑛𝑜𝑠𝑡, 𝑎𝑙𝑒 𝑐𝑜𝑠𝑖 𝑗𝑖𝑛𝑒́ℎ𝑜. 𝑂𝑏𝑐̌𝑎𝑛𝑒́ 𝑚𝑎𝑗𝑖́ 𝑝𝑟𝑎́𝑣𝑜 𝑝𝑜𝑧̌𝑎𝑑𝑜𝑣𝑎𝑡 𝑝𝑜𝑣𝑖𝑛𝑛𝑒́ 𝑧𝑟𝑢𝑠̌𝑒𝑛𝑖́ 𝑘𝑜𝑛𝑐𝑒𝑠𝑖𝑜𝑛𝑎́𝑟̌𝑠𝑘𝑦́𝑐ℎ 𝑝𝑜𝑝𝑙𝑎𝑡𝑘𝑢̊. 𝐶̌𝑇 𝑎 𝐶̌𝑅𝑜 𝑠𝑖 𝑏𝑢𝑑𝑜𝑢 𝑝𝑙𝑎𝑡𝑖𝑡 𝑧𝑒 𝑠𝑣𝑒́ 𝑘𝑎𝑝𝑠𝑦 𝑡𝑖, 𝑘𝑡𝑒𝑟̌𝑖́ 𝑐ℎ𝑡𝑒̌𝑗𝑖́ 𝑡𝑎𝑡𝑜 𝑚𝑒́𝑑𝑖𝑎 𝑑𝑎́𝑙 𝑣𝑦𝑢𝑧̌𝑖́𝑣𝑎𝑡 𝑣 𝑗𝑒𝑗𝑖𝑐ℎ 𝑎𝑘𝑡𝑖𝑣𝑖𝑠𝑡𝑖𝑐𝑘𝑒́ 𝑟𝑜𝑙𝑖 𝑛𝑎 𝑜𝑏𝑟𝑎𝑛𝑢 𝑧𝑎́𝑗𝑚𝑢̊ 𝑔𝑙𝑜𝑏𝑎́𝑙𝑛𝑖́𝑐ℎ 𝑛𝑎𝑑𝑛𝑎́𝑟𝑜𝑑𝑛𝑖́𝑐ℎ 𝑒𝑙𝑖𝑡 𝑖 𝑗𝑒𝑗𝑖𝑐ℎ 𝑙𝑜𝑘𝑎́𝑙𝑛𝑖́𝑐ℎ 𝑝𝑟̌𝑖𝑠𝑙𝑢ℎ𝑜𝑣𝑎𝑐̌𝑢̊.

__________

* Hybris (z řeckého ὕβρις – ženský rod) znamenala v řeckém starověku navenek projevovanou pýchu, domýšlivost a aroganci, vyzývavé, drzé jednání a vystupování, jež překračuje člověku vymezenou hranici a nutně vyvolá trest bohů, který pak postihne celou společnost. Proto patřila k nejtěžším zločinům a trestala se i smrtí. Původ slova se odvozuje od předpony hyper- a slovesa jít, kráčet; označovalo tedy něco jako 𝑝𝑟̌𝑒𝑘𝑟𝑜𝑐̌𝑒𝑛𝑖́ 𝑚𝑒𝑧𝑖́.

+ Pouhý většinový názor veřejnosti jako definice demokracie nestačí. Podstatou demokracie je názor (víra), že povaha člověka je dobrá. A dále zde musí být i silná důvěra v jeho rozumové i etické vlastnosti, že p o k u d má občan správné informace, rozhoduje se správně, chcete-li dobře. Samotné jádro demokracie tedy spočívá v kvalitě informací. Proto mělo mj. i nejsilnější a nejlépe organizované hnutí Charta77 jako hlavní požadavek před rokem 1989 svobodu slova a konec cenzury. Protože základem demokracie je právo na veřejné vyslovení názoru. Proto koná ministr vnitra ČR Rakušan proti zájmu demokracie.